to-overview-label

Eyl 13, 2022

-

IMCD, TEGV ile birlikte Türkiye’ye bilim tohumları Ekiyor

IMCD'nin, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliği ile başlattığı "Ateşböceği Bilim Tırı" projesi, Türkiye'nin çeşitli bölgelerini turlayarak laboratuvarı olmayan köy okullarında eğitim gören 7-14 yaş arasındaki çocuklara bilimi tanıtmayı amaçlıyor.

Birleşmiş Millletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin imzacılarından biri olarak, eğitimdeki eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için bulunduğumuz ülkelerdeki resmi ve özel kurumlarla projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Çocukların eğitimden eşit şekilde yararlanması için çalışan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile başlattığımız Ateşböceği Bilim Tırı da bu projelerden biri oldu. “Creating a World of Opportunity / Fırsatlar Dünyası Yaratmak” mottosu ile hayata geçirilen proje kapsamında, 2 ile 8’inci sınıf arasındaki tüm çocuklara “bilimi sevdirme” ve “bilimin günlük hayatın içinde var olduğunu” gösterme hedefiyle Türkiye’nin farklı illerindeki laboratuvarı olmayan okulları ziyaret edecek olan TEGV’in Ateşböceği Bilim Tırı’nı sahiplendik. Mini bir laboratuvara dönüşen Ateşböceği Bilim Tırı, çocuklara, kitaplarda okudukları pek çok konuda birebir deney yapma imkanı sunuyor. 

Ateşböceği Bilim eğitim programı, ilköğretim çağı çocuklarının, fen bilimlerinin temel bilgi ve becerilerini kazanarak, düşünen, problem çözebilen ve bilime karşı olumlu tutum geliştiren bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Projenin uzun vadeli hedefi ise, daha fazla çocuğun meslek seçerken öğretmenlik, hemşirelik, polislik gibi mesleklerin yanı sıra, “bilim insanı” olmayı tercih etmesini sağlamak. 

Ateşböceği Bilim Tırı’nın ilk durağı, Kuşadası’nın Kirazlı Köyü Selim Eren İlköğretim Okulu oldu
Laboratuvarı olmadığı için çocuklarla deney yaptırma imkanı olmayan Kirazlı Köyü Selim Eren İlköğretim Okulu’nun 2 - 8’inci sınıf düzeyindeki öğrencileri, Ateşböceği Bilim Tırı sayesinde hem zengin ve ilgi çekici materyallerle deney yapma imkanı buldu hem de bilimin günlük hayatın ne kadar içinde olduğunu yaşayarak öğrendi. “Bilim Her Yerde” sloganıyla yola çıkılarak hazırlanan programın içeriğinde yer alan deneyler, çocukların çevrelerinde kolaylıkla bulabileceği materyaller ile kurgulandı. Müfredatı alanında uzman eğitmenler tarafından oluşturulan Ateşböceği Bilim Tırı’nda IMCD çalışanları da çocuklara gönüllü olarak eğitimler verdi. 

Ateşböceği Bilim Tırı’nın yıl içindeki rotasının, talepte bulunan okulların TEGV’e yaptıkları başvuruya göre şekilleneceğini belirten IMCD Türkiye Genel Müdürü Aylin Zakuto, olabildiğince fazla okula gitmek istediklerini belirtti. Yola çıkış amaçlarını “Eğitimde gerçek anlamda fırsat eşitliği yaratmak” olarak özetleyen Zakuto, şunları söyledi: "Ateşböceği Bilim Tırı projesini eğitimde fırsat eşitliği sağlamak adına desteklemekten büyük gurur duyuyoruz. Birçok çocuk daha önce hiç laboratuvarda bulunmamış ve bilimsel bir deneye katılım sağlamamış. Bu çocukların Ateşböceği Bilim Tırı’ndaki heyecanını gözlemlemek paha biçilemez. Projenin, geleceğin bilim insanlarına ilham kaynağı olacağına inanıyoruz. Ateşböceği Bilim Tırı Projesi ile bilimsel düşüncenin yaygınlaşması, temel bilimlerin gündelik hayattaki etkisinin anlaşılması için çalışıyoruz. Çocukların bilimin içinde, eğitim görmesini önemsiyoruz. Bilim TIR’ını aynı zamanda çocuklara bilimsel düşünce alışkanlığı ve yeni nesil yetkinlikler kazandıran bir öğrenme platformu olarak da nitelendiriyoruz. Çünkü bu projenin, 2 ve 8’inci sınıf arası tüm çocuklar arasında, bilime tutkulu, bilimsel düşünceyi bir yaşam biçimi olarak benimseyen çocukların yetişmesi için ilk tohumu yeşerteceğine inanıyoruz.”

İlk yılki hedef 1500 çocuğa bilimi sevdirmek

“Uygulamalı eğitim dünyanın neresinde olursa olsun her çocuğun hakkı” diyen Aylin Zakuto, “IMCD Türkiye olarak projenin ilk yılında 1500 çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. Ateşböceği Bilim Tırı, her gittiği okulda her isteyen öğrencimizin bu eğitimlerden yararlanabilmesi için 2 ila 4 hafta arasında okulda kalacak” dedi. 

IMCD çalışanlarından gönüllü destek
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da IMCD çalışanlarının projeye gönüllü destek olduğunu kaydeden Zakuto, “Pandemide uzaktan eğitim şartı nedeniyle çalışma arkadaşlarımız gönüllü olarak TEGV'in Uzaktan Eğitim programına destek olmuştu, İstanbul’daki laboratuvarlarımızı online deneyler için çocukların hizmetine açmıştık.  Ne mutluyuz ki, bu online deneylere beklediğimizden daha fazla ilgi oldu. Online deneylerimizin devamını getireceğiz. Bu yılki Ateşböceği Bilim projesinde de yine çalışma arkadaşlarımız gönüllü olarak köy okullarını ziyaret ederek, Ateşböceği Bilim Tırı’nda çocuklarla birlikte laboratuvar deneyleri yapacak. Çocuklar, bilimin ve kimyanın hayatımızın ne kadar merkezinde olduğunu yaşayarak öğrenecekler” diye konuştu.